Korektivni ortopedski ulošci se koriste kada su prisutni deformiteti stopala. U ranom stadiumu – kod dece, imaju ulogu u tretmanu korekcije deformiteta, dok se kod odraslih koriste kao podrška stopalu – za rasterećenje, ublažavanje bolova, i zaustavljanje progresivnih deformiteta.
Izgled uloška zavisi od zahteva u smislu zbrinjavanja. Zato se korektivni ortopedski ulošci prave individualno prema otisku stopala i potrebama korisnika. Svaki uložak je jedinstven i napravljen kao odgovor na konkretan problem.
Odgovaraju na različite stepene deformiteta svojim korektivnim elementima.
Kod odraslih, ortopedski ulošci imaju efekta kod bolnih stopala zbog:
- spuštenih svodova – ravnih stopala
- čukljeva
- petnog trna
U periodu rasta kod dece, nepravilno formiranje stopala može značajno uticati i na kompletnu posturu tela. Zato se adekvatnim i pravovremenim reagovanjem mogu sprečiti sekundarni deformiteti – kolena ( „X“ i „O“ noge), kukova i kičmenog stuba.
Način izrade korektivnih uložaka
Za izradu korektivnih uložaka, najpre se uzima trodimenzionalni otisak stopala u peni, koji će se iskoristiti za pravljenje gipsanog kalupa na osnovu koga će se uložak izraditi.
Osnova uloška jeste čvrsta kako bi podupirala svodove stopala, a dovoljno elastična da omogućava nesmetano kretanje. Površinski sloj čini „buffer“ zonu amortizujući sile pritiska obezbeđujući udobnost.
Održavanje
Ova vrsta uložaka je istrajna, te uz pravilno održavanje mogu trajati i više godina. Dok kod dece, treba pratiti rast stopala i zameniti za veće kada ih prerastu. Za održavanje dovoljno je povremeno ih obrisati vlažnom krpom i ostaviti da se potpuno osuše na vazduhu.